Harare Zimbabwe fővárosa és egyben legnépesebb települése is. Itt látható az állam adminisztrációs, kereskedelmi és gazdasági centruma.
A The Economist sajtócsoport érdekeltségébe tartozó Economist Intelligence Unit által konstruált tanulmány 2011-es eredménye alapján a Föld települései közül Hararéban a legrosszabb élni. (A sorrend felállításában többek közt a politikai és társadalmi stabilitást, a közbiztonságot, az orvosi ellátáshoz való hozzáférést, a kulturális életet, a környezetet, az oktatást és az infrastruktúrát vették figyelembe.)
Harare szubtrópusi hegyvidéki klímával büszkélkedhet, az éves átlaghőmérséklet 17,95 C. Három fő évszak különíthető el: a meleg, nedves évszak novembertől márciusig-áprilisig tart, a hűvösebb, száraz évszak májustól augusztusig tart és a forró, száraz évszak szeptemberben és októberben sajátos. Az átlagos évi csapadékmennyiség csaknem 825 mm, mely jellemzően a májustól szeptemberig tartó időszakban esik.
A települést 1890-ben alapította a gyarmatosító Cecil Rhodes által előkészített Brit Dél-afrikai Társaság Pennefather ezredes vezetésével ideérkezett csoportja, akik a Kopje-dombon erődöt emeltek, és az erőd körül kiépült települést Salisburynek nevezték el a volt brit miniszterelnök, Salisbury után. A település 1953 és 1963 közt Rodézia és Nyaszaföld Államszövetség fővárosa volt. Nevét 1982-ben, a zimbabwei függetlenség második évfordulóján változtatták Hararéra.
A településben több élelmiszer- és textilipari üzem üzemel, ugyanakkor fontos az acélgyártás és a vegyipar is. A település közelében több aranybánya funkcionál.
A településben látható Zimbabwe legnagyobb internacionális repülőtere, a Harare internacionális repülőtér és itt felfedezhető az állam legforgalmasabb vasúti pályaudvara is.
Látnivalók
Egyetem – 1957-ben alapították.
Múzeum – régészeti, történeti és néprajzi anyagáról jól ismert
Könyvtár
Ewanrigg és Mcllvaine nemzeti park