Siófok kikötő- és üdülőváros Somogy megye északkeleti részén. A Siófoki járás székhelye, a Balaton-part legnépesebb és legnagyobb kiterjedésű, Somogy megye második legnépesebb helysége. Az 1950-es megyerendezésig, a település a Sió-tól nyugatra elterülő része Somogy vármegyéhez, a keletre fekvő körzet mindazonáltal Veszprém vármegyéhez kötődött. Magyarországon, a kereskedelmi szálláshelyek 2019-es összesített vendégéjszakaszáma alapján a 6. leginkább közkedvelt üdülőtelepülés. A helység híres, az emblematikus épületeiről, remek strandjairól és az éjszakai életéről. A közeli Ságvár helység okán, a Balaton környékének egyik legrégebben lakott kiterjedése.
A 20. század esetén a településhez csatolták Balatonkiliti és Balatonújhely településeket. A település a „Sió” előnevet a rajta átfolyó Sió folyóról kapta.
A település partvonala két szakaszra osztható. A Sió csatornától nyugatra fekvő fejezet Ezüstpart néven ismert, keletre ugyanakkor az Aranypart fedezhető fel. A szállodák nagy része és a település mulattató centruma, a Petőfi sétány az Aranyparton fedezhető fel. A sétány mentén helyezkedik el a fizetős Nagystrand, amely pillanatnyilag (2016. óta) a Plázs Siófok nevet viseli. Kicsit tovább haladva keletre fedezhető fel a szabadstrand, amely kilométereken át egészen Szabadifürdőig húzódik. Az Ezüstpartot inkább egy-két szintes nyaralók és panziók uralják, ott végig szabadstrand van a partvonal mentén.
A 2006-os nyári szezonra ugyanabban az időben több nagy jelentőségű területrendezési-fejlesztési program is befejeződött. A Petőfi sétány fejlesztése alatt az addig a hetvenes évek színvonalát idéző sétálóutca képe tekintélyesen megváltozott: tetszetős térburkolatot, árnyékolástechnikai elemeket, utcabútorokat, meghitt teraszokat, szökőkutakat, állandó térfigyelő rendszert kapott. A modernizált sétálóutcát a nyári szezonban megnövelt rendőri jelenlét és külső biztonsági vállalkozások is felügyelik, melynek jótékony hatása onnantól is érezhető. A fejlesztések a helyi vállalkozók kezdeményezésére és részvételével zajlottak. A Jókai park elhelyezkedése és mérete okán régóta előtérbe állított turisztikai színtér volt Siófokon. A 2006-os átépítését követően viszont a település ékszerévé lépett elő. Korszerű játszóterével, tetszetős tavával, az öreg fák közt kanyargó sétálóútjaival a családi kikapcsolódás egyik legjobb helyszínévé lépett elő. A Szent Miklós park ugyancsak új külsőt kapott.
Ez a dinamikusan fejlődő, vonzó, továbbfejlesztett település 2011-ben a parttól a belvárosig modernizált. A városközpontban több mint 6 milliárd forintnyi fejlesztés valósult meg. A belváros revitalizációja alatt megtörtént a víztorony felújítása, a tér burkolatának és növényzetének egész cseréje, felépült az Regionális Történeti Kutatóintézet és Könyvtár objektuma ezenkívül a Sió Pláza bevásárlóközpont. Az eredmény egy új belváros képe, amely mediterrán hangulatával illeszkedik az üdülővárosi hangulathoz.
Napjainkra nívós beruházásoknak hála Siófok a Dél-Dunántúl első számú wellness- és konferenciaközpontjává lépett elő, hogy a nyári szezont követő hónapokban is tanácsos legyen a településbe látogatni akár csak egy hosszú hétvégére is. Fejlett idegenforgalmi infrastruktúra, évről évre bővülő programkínálat vonzza Siófokra a hazai és határon túli vendégeket.
Kereskedelmi szálláshelyek tekintetében belföldi 440 ezer és a határon túli látogatók 221 ezer a településben eltöltött vendégéjszakával 2018-ban Magyarország hatodik / nyolcadik leginkább közkedvelt helysége lett. Legnagyobb küldőpiacai Németország, Ausztria és Csehország.
Látnivalók
- Víztorony
- Evangélikus templom (tervezte: Makovecz Imre)
- Dualizmus kori villák:
- Jókai-villa
- Thanhoffer-villa
- Karinthy-villa
- Sarlós Boldogasszony-templom
- Sió-zsilip
- Siófoki kikötő
- Isztria sétány
- Rózsakert
- Jókai park
- Millennium park és vasútállomás
- Meteorológiai obszervatórium (tervezte: Molnár Péter)
- Múzeumok, kiállítások
- Kálmán Imre kulturális centrum
- Kálmán Imre Múzeum
- Ásványmúzeum
- Jordán Galéria
- Szilfa Galéria
- Levy Műterem-Galéria