Brassó település Erdélyben. 1950. augusztus 22. és 1960. december 24. közt a neve Orașul Stalin (Sztálinváros, Stalinstadt) volt.
Az erdélyi szászok egykori nagy centruma, régen Brassó vármegye, ma Brassó megye székhelye. Brassópojána tartozik hozzá. Magyarországi testvérvárosa 1993 óta Győr.
Erdély délkeleti részén, a Kárpát-kanyarban, a Barcasági-medencében fekszik, a Cenk hegy lábánál. Átlagos tengerszinttől számított magassága 600 méter, legalacsonyabb pontja a központi vasútállomásnál (530 m), legmagasabb pontja a Salamon-kőnél (700 m). A település területén található magaslatok a Fellegvár (644 m), Csiga-hegy (713 m) és a Cenk (955 m). Brassóhoz tartozik még a Keresztényhavas oldalában, 1000 méteren fekvő Schuler-rét (Brassópojána).
Brassó éghajlata kontinentális, a nyár és a tél hasonlóképpen 50-50 napig tart. A hőmérséklet nyári hónapokban 22 C – 27 C közt van, télen ugyanakkor -10 C és -2 C. Télen Brassópojánában akár -15 C is lehet, ezen az üdülőtelepen minden téli sport igénybe vehető, a hó javarészben 71 napig nem olvad el. A levegő relatív nedvességtartalma: 75%. Az átlagos évi csapadék durván számítva 600-700 mm. A szél javarészben nyugati és északnyugati irányból fúj 1,5-3,2 m/s sebességgel.
Látnivalók
- A Cenk-hegyen még láthatók Brassovia várának alapfalai. Közelében még kivehetők az 1916-ban lerombolt Millenniumi emlékmű talapzatának maradványai.
- A település védelmét az északi oldalon levő Warte-dombon még két torony, a Fekete és a Fehér torony látta el, amelyek ma is állnak.
- A Fekete templom 1383 és 1424 közt épült, az egykori Magyarország legnagyobb temploma volt eredendően a Nagyboldogasszonynak volt szentelve. Déli kapuja felett Mátyás és Aragóniai Beatrix címere, a reformáció óta evangélikus templom. Mellette áll a nagy reformátornak Honterus Jánosnak a szobra.
- A városháza gótikus eredetű, 1420-ban említik első alkalommal, a 18. században barokkizálták.
- Brassói Történeti Múzeum, a Régi Városháza épületében
- Mureșenilor Ház
- Szent Miklós-templom
- Az első román iskola
- Barcasági Erődítmények múzeuma
- Fellegvár
- Fekete templom
- Görög templom
- Zsinagóga
- Szent Bertalan-templom
- Szent Márton-templom
- Katalin-kapu
- Néprajzi Múzeum
- Cenkalji sétány (Str. Tiberiu Brediceanu) és Graft menti sétány (După Ziduri)
- Kapu utca (Str. Republicii)
- Klastrom utca (Str. Mureșenilor)
- Rezső-park (Parcul Nicolae Titulescu)
- Állatkert
- Cenk
- Brassópojána
- Salamon-kő
- Beer-villa